Můj příběh

Líbilo se mi období kdy vládli kelti. Uměli si vyrobit kalhoty zbraně a také jiné bezvadné věci. Byli hrnčířské kruhy a vyrobili například vázy. Když nastoupili na trůn Lucemburkové tak krásné keltské kalhoty zanikly. Za vlády Lucemburků si Jan Lucemburský nazýván také král cizinec protože se v České republice příliš nezdržoval, vzal si za ženu Elišku Přemyslovnu a narodil se jim syn Karel IV. který později převzal vládu. A protože neměl žádné děti nastoupil na trůn jeho bratr Zikmund Lucemburský. Husité vymysleli vozové hradby a zbraně si vyráběli ze zemědělského nářadí.

Třicetiletá válka: České povstání bylo počátkem třicetileté války. Válčily v ní proti sobě téměř všechny evropské státy. Skončila bez vítězů. Habsburkové si tak udrželi vládu v českých zemích. České země v době války trpěly – stavy platily císařská vojska, loupily zde cizí armády. Zaniklo množství vesnic, města upadala.

Jan Amos Komenský: Jeden z největších učenců, biskup českých bratří. Po bitvě na Bílé hoře musel opustit zemi. Je pokládán za Učitele národů – psal o tom, jak lépe vyučovat děti na školách. Nejznámější dílo je Orbis pictus ( Svět v obrazech ). Pomáhal při nápravě školství v mnoha zemích. Zemřel v nizozemském Naardenu, zde je také pochován.

Káťa

No votes yet.
Please wait...
Příspěvek byl publikován v rubrice O čem přemýšlím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.