Naše historie

Pravěcí lidé udělali sošku ženy, která byla vyrobena z hlína. Jmenovala se Venuše. A ještě lovili mamuty a různá zvířata, aby se uživili. Oheň jim pomáhal k výrobě zbraní, k vaření a k zahřátí, když byla zima. Aby je přes noc někdo z dravců nesnědl, udržovali oheň u vchodu do jeskyně. Ženy zpracovávaly kožešiny a šily z nich oblečení. Přes léto sbírali různé jedlé plody a dělali si zásoby na zimu. Muži našli pazourek – špičatý kámen, který používali k výrobě nástrojů pro lov, boj, domácí práce. Byli mazaní. Vykopali si jámu, zakryli ji větvemi, listy a trávou. Mamut do jámy spadl a byla večeře pro celý kmen na několik dní. Bavilo mě, jak byli mazaní a ulovili si tak mamuta. Budu dál přemýšlet nad tím, proč udělali sošku Venuši. Zajímá mě to, jak našli kámen pazourek a jak si z něj udělali náčiní k lovu. Můžu se zeptat spolužáků nebo rodičů nebo pana učitele. Můžu pátrat v sešitu nebo na Wikipedii.

Veronika B.

Nejvíce ze všech kapitol vlastivědy se mi líbila kapitola o Janu Husovi, o Jiřím z Poděbrad, Zikmundovi Lucemburským, o Jageloncích na českém trůně. Jan Hus – Václav IV. Syn Karla IV. Byl slabý král. Šlechtici stále víc utiskovali poddané, vedli mezi sebou drobné války. Knížecí církevní hodnostáři žili v přepychu a bohatství. Prodávali odpustky. Proti tomu vystoupil Mistr Jan Hus. Kázal v kapli Betlémské v Praze. Byl upálen v roce 1415. Jiří z Poděbrad – Po smrti Zikmunda Lucemburského se dědicem trůnu stal nezletilý Ladislav Pohrobek. Království místo něj spravuje Jiří z Poděbrad. Po smrti Ladislava byl zvolen českým králem. Byl stoupencem umírněného husitství. Snažil se neřešit spory válkou, ale snažil se je řešit jednáním – nejvyšší hodnota pro české země je mír. Po smrti Jiřího z Poděbrad byl českým králem zvolen syn polského krále Vladislava Jagellonského. Zikmund Lucemburský – Byl to nástupce Václava IV. Zikmund Lucemburský se během husitských válek nemohl ujmout vlády. Ke katolíkům a vyznavačům Husova učení po válkách přibyli čeští bratři. Zasloužili se o vydání mnoha knih. Jagellonci na českém trůně – Vladislav II. byl slabý panovník. Byl zvolen taky uherským králem. Vznikl tak velký stát. Vznikaly zemské sněmy a nevolnictví. Gotické stavby: Vladislavský sál, Prašná brána a Chrám Svaté Barbory. Můžu se na to zeptat rodičů babičky dědečka. Můžu pátrat na Wikipedii nebo v sešitě.

Sára Bočková

V tomto školním roce mě nejvíc zaujalo: Že Šemík zachránil Horymírovi život. Že Anežka Česká pomáhala nemocným a starým lidem. Janu Lucemburskému se říkalo král cizinec, do Čech jezdil jenom pro peníze. Jiří z Poděbrad usiloval o mír v Čechách. Mistr Jan Hus byl upálen 6.7.1415, proto je státní svátek. Karel IV. byl nazýván otec vlasti, vznikly za něj tyto stavby: Karlův most a Karlova univerzita. Nejvíc mě zaujal program Vlastík kde jsem se všechno dozvěděla o historii. Můžu se zeptat rodičů, dědy, babičky. Pátrat můžu na internetové učebnici vlastivědy.

Kiki Š.

Já jsem se tento školní rok naučila ve vlastivědě že není historie jako historie. Já jsem měla štěstí, že nemám čas na učení a peníze na výlety. Když jsem byla nemocná, měla jsem co dodělávat.

Veronika V.

Budu přemýšlet o tom, jak skončily války. Ale myslím, že to skončilo dobře. Když budu potřebovat poradit, půjdu za našim panem učitelem. Dozvěděla jsem se, že u nás vládli dva jagellonští králové. Nejvíc mě bavili Lucemburkové a Habsburkové.

Sára Bíšková

Letos jsem se dozvěděl, že stará Boleslav byla založena králem Boleslavem (Boleslav zabil svého bratra Václava), že lidé dřív neměli kalhoty a vyhazovali své odpadky z okna, koupali se v dřevěných kádích.

Lukáš

Můžu pátrat na Wikipedii, v sešitě, babičky, dědečka, mamky, taťky. Budu dál pátrat po informacích o husitech.

Petra

No votes yet.
Please wait...
Příspěvek byl publikován v rubrice Ze třídy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.